Ochrona głowy podczas jazdy rowerem

Wiosną na drogach pojawiają się rowerzyści. Z roku na rok ta forma aktywności fizycznej zdobywa większą popularność. Rowerowa rekreacja staje się udziałem całej rodziny. Weekendowe wycieczki dzieci i rodziców są codziennością. Coraz więcej osób decyduje się również dojeżdżać na rowerze do pracy. W ten sposób jednocześnie dbają o kondycję i unikają komunikacyjnych przestojów. Liczne akcesoria rowerowe dostępne w sklepach stacjonarnych oraz internetowych dodatkowo uprzyjemniają jazdę, wśród nich m.in. liczniki, dzwonki, sakwy, blokady, pompki itp. Niestety miłośnicy rowerów nie zawsze pamiętają o zachowaniu elementarnych zabezpieczeń. Nierzadko można zobaczyć ludzi jeżdżących na rowerach bez kasków. Tymczasem ochrona głowy powinna być dla nich priorytetem.

Wypadki z udziałem rowerzystów zdarzają się u nas dość często. W naszym kraju jest relatywnie mało ścieżek rowerowych i dlatego większość rowerowego ruchu odbywa się na drogach współdzielonych z pojazdami. Nawet lekka kolizja z pojazdem może skończyć się dla rowerzysty tragicznie. Głowa jest najbardziej narażona na poważne urazy. Dlatego warto zakładać specjalne rowerowe kaski, których podstawowym zadaniem jest skuteczna ochrona głowy.

Wielu rowerzystów uważa, że jeżdżą na tyle spokojnie i odpowiedzialnie, że nie potrzebują dodatkowej ochrony. Tymczasem okazuje się, że styl jazdy i szybkość poruszania się nie wyklucza możliwości upadku. Niedostateczna ochrona głowy może skończyć się źle nawet przy najwolniejszej jeździe. Dlatego kupując rower warto od razu zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne akcesoria rowerowe, w tym oczywiście w kaski.

Kaski rowerowe powinny być obowiązkowe w przypadku dzieci, które często tracą koncentrację w trakcie jazdy i są szczególnie narażone na upadki. Nie wszystkim wypadkom można zapobiec i nie wszystkie sytuacje można przewidzieć. Natomiast brakiem odpowiedzialności jest lekceważenie zabezpieczeń, które mogą uratować nas przed poważnymi konsekwencjami.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.